Finská návštěva

24.-25.10.2006

Lehce jsme pomohli Finům. Zašla jsem na přednášku pana profesora a cvíko z Němčiny.

24.10.2006 - finská návštěva

Dnes jsme měli poprvé cvíko z Němčiny. Je tam spousta lidí z různých zemí. Paní učitelka se snažila mluvit srozumitelně a kupodivu jsme jí občas rozumněli. Tohle cvíko je o čtení článků, porozumnění a diskuzi o tom. Pořád mluvil jeden Rus, celkem srozumitelně, a Vietnamec, kterému nerozumněla ani paní učitelka. Jeden student (bylo to prase) si sedl vedle mě a každých dvacet sekund popotahoval nudli zpět do nosu, fuuj. Vysmrkal se asi tak, že přiložil jen kapesník k nosu a to bylo vše, takže jsem po zbytek cvíka poslouchala jeho hnusný zvuky místo diskuze. Na cvíku jsem potkala svého ex-spolubydlícího ze squatu - fina Pekku (předtím jsem si myslela, že se jmenuje Becker). Překvapil nás, že by potřeboval trochu poradit, kde sehnat bydlení v Praze - jede tam s přáteli na tři dny na výlet.

Večer přišel Pekka i s přáteli (mladý pár, slečna čeká miminko) k nám do bytu. Martin jim přes známého zarezervoval bydlení na Strahově. Vysvětlili jsme jim podrobně cestu, jak se tam dostat, kam zajít na jídlo, co stojí za vidění, na co si dát pozor, prostě vše, co nás napadlo. Půjčili jsme jim i mapy. A oni za to byli neskutečně rádi. Nakonec jsme ještě chvíli povídali o životě ve Finsku, u nás v ČR, o bydlení Pekky ve squatu (ještě, že jsem pryč) a všem možném. Ten mladý pár, co přišel s ním, bydlel ještě v mnohem horším squatu, ale taky otravovali tak dlouho na Studentenwerku než jim přidělili nový byt. Velmi příjemně jsme pokecali a Pekka nám nabídl pomoc, pokud ji někdy budem potřebovat. Letenka do Tampere (kde žije) stojí 30 eur, tak možná...

Když odešla návštěva, přihnal se Stefan s Tobiasem, přidala se k nám Nina - dali jsme si pivko a chvíli se ještě bavili. Ze začátku to bylo celkem dobré, párkrát jsme je poprosili o nedrmolení a srozumitelnější řeč a dalo se. Asi po hodině už to moc nešlo a nerozumněla jsem ani h... Šla jsem raději spát. Zítra mě čeká přednáška z Geotechnik III s panem profesorem a už se nemůžu dočkat.

25.10.2006 - přednáška profesora a Němčina

Ráno jsem byla na přednášce profesora, abych získala podle něj nové vědomosti a alespoň částečně se přiblížila jeho studentům v sedmém semestru inženýra. Mají v jednom semestru splácanou dohromady naší Mechaniku zemin a Mechaniku hornin, přednáška trvala jen něco málo přes hodinu a já jsem popsala jednu A4 oboustranně, to není moc. Dokonce jsem rozumněla částečně německému výkladu díky tomu, že z probírané látky jsem dělala zkoušku na ČVUT asi před čtyřmi lety, a hlavně jsem to letos vykládala asi třikrát studentům na mých cvičeních z Mechaniky zemin. Ale rozhodně tam budu dál chodit - kvůli jazyku a kvůli jednomu malému bezvýznamnému plus u nejvyššího. Zarážející je fakt, že profesor ze své přednášky dělal velkou vědu, ale to, že z toho mám už dávno zkoušku a sama jsem to učila vůbec neuznal. Vlastně neuznal ani jednu z těch 9ti nebo 10ti zkoušek z geotechniky, které mám černé na bílém - asi naše katedra nemá takový věhlas u Němců? A ještě jedna zajímavá věc - na webu institutu jsem četla jejich "brožuru". V podstatě se jedná o jakousi katedru geotechniky (jen tady se tomu říká vznešeně institut) a na celém tom institutu je pouze jeden profesor a ostatní (asi 15 lidí) jsou stejní inženýři jako já. Tedy nic proti, ale čekala jsem více, když pan profesor tolik touží po vzdělancích a neuznává mé vzdělaní z naší školy, resp. kvalitu naší katedry - trochu usměvné.

Ještě nás čekalo s Martinem cvíko z Němčiny - Gramatik I. Paní učitelka už nemluvila tak pěkně a zdaleka jí nešlo tak dobře rozumět jako té včerejší. Rozdala papíry, kde bylo procvičení koncovek přídavných jmen po určitém i neurčitém členu. To jsme vyplňovali celkem dlouho a když jsem byla ve třetině, už jsme začali číst každý jednu větu. Specialitou této paní učitelky bylo, že mluvila celkem rychle a hodně polykala ty koncovky. Takže nebylo moc poznat jestli říká ein schwarzer Hund nebo schwarze nebo schwarzen, pohoda, žádný stres. V polovině asi zjistila, že spousta lidí plácá kraviny a neví, tak se odhodlala nakreslit na tabuli vysvětlovací tabulku, kdy kterou koncovku použít. To je moc hezké, ale než jsem si stihla uvědomit, o kterém pádě zrovna mluví a že tabulka má nejprve první pád pak nepochopitelně čtvrtý atd. tak už zas drmolila o něčem jiném. A navíc v textu bylo spousta neznámých slov a pokud se neví jaký mají člen, je znalost tabulky a celé gramatiky celkem na h... Takže jsme se čtvrt hodiny před koncem zvedli a šli pryč, protože to fakt nemělo cenu. Potřebná slovíčka nás tady stejně nenaučí a tabulku se můžem naučit sami. Stefi říkala, že sami Němci na to v mluveném projevu tolik nehrajou, protože při mluvení tyhle koncovky polykají stejně jako paní učitelka a není tak důležité vědět, co tam má být. Navíc po nás chtějí nakoupit nějakou literaturu a to by byla škoda tam pak nechodit.

Doma jsem zjistila, že mi napsala nějaká Němka (Katherina), která s námi chce absolvovat Tandem kurz. Prý má babičku ve Frýdku-Místku a ráda by s námi cvičila svou Češtinu a naší Němčinu. No tak to jí držím docela palce, ale jsem ráda, že je tady další člověk, který je ochoten se s námi bavit a poslouchat nějaké koktání. To jsem jí hned taky odepsala a docela se na to těším, protože tu jinak nemám moc trpělivých lidí, co by se se mnou bavili.

Zpět nahoru

Sleduj novinky

Veržána na Facebooku Veržána na Google Plus Veržána na Twitteru Veržána na emailu

Naše kniha

Ze Strahova do NASA
Kniha o naší strastiplné cestě za americkým snem

Cestopisy

  • USA (2012-x) - o životě v Houstonu
  • USA (2010) - cestování po JZ Státech a ostrově Big Island
  • ŘECKO (2009) - cestopis o Aténách a ostrově Naxos
  • NĚMECKO (2006/7) - deník o životě v Německu, Švýcarsku a Francii
  • ITÁLIE (2005) - ferraty v Dolomitech, Lago di Garda a moře
  • RAKOUSKO (2005) - ferraty ve Wilder Kaiser a Mondsee
  • USA (2003) - životní lekce a splněný cestovatelský sen
  • ITÁLIE (2002) - dobrodružný stop do hor a k moři
  • ... více v sekci Cestopisy

Fotky

USA

VIETNAM

NĚMECKO

RAKOUSKO

ŠVÝCARSKO

FRANCIE

ŠVÝCARSKO a FRANCIE

ITÁLIE

ŘECKO

VELKÁ BRITÁNIE

  • ...a spousta dalších fotek

Moje projekty